20 Şubat 2014 Perşembe

OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR #2

 PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN İZİNDE
MEKKE-MEDİNE
Heyecanımız gün gün artıyor,sayılı gün çabuk geçiyor.Az bir vakit kaldı haliyle..
Kalan zamanda,dünyevi işleri bırakamıyor olsak da,maneviyata bürünerek geçirmek istiyor insan.

Hani derler ya oraya gitmeyen bilemez,anlayamaz..Gidince çok daha iyi anlayacaksın...

Hepimizin taaa eskilerden beri,'inşallah! diyip ahh geçirdiği,bi gün bizede nasip olur,çağrılmayan gidemez,oraya gençken gitmek lazım çocuuum hiç beklemeyin' ,gibi cümlelerde muhatap alınan o mübarek şehirlere,bu güzel anlatımlı kitabı okuduktan sonra neredeyse (!) gitmiş kadar oluyorsunuz.
Anlatımı,sıralaması,sadece peygamber efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v) döneminden değil,Emeviler'den Abbasiler'den ve Osmanlı'lara değin yapılan,çakılan her bir çivinin anlatımı çok muazzam.


Kitabın önsözünden bir parça aktarıcak olursam;
'Atalarımızın izleri var oralarda.
Hz.Adem ile Hz.Havva'nın buluşma yeridir.Sadece tavaf alanı üzerinde 70'e yakın peygamberin kabrinin mevcut olduğu rivayet edilir.Bu seçilmiş insanların mevcudiyetleri ile şereflenen mekanlardır buralar.
Bu arazide ; Hz. Nuh yürümüş,Hz.Hud devesini sürmüş,Hz. İbrahim Kabe'yi inşaa etmiş,Hz.İsmail avlanmış,Hz.Muhammed (s.a.v.) de tüm hayatını geçirmiştir.
Sahabelerin hayatlarını geçirdikleri, başka diyarlara ila-yı kelimetullah için hicrete niyet ettikleri yerlerdir buralar...'
Öylesine değerli bir kitap ki Yazar Talha Uğurluel kendi umre kafilesiyle İstanbul'dan çıkıp,önce Medine'ye olan sonrada Mekke'ye olan ziyaretlerini kaleme alıyor.Yapılacak olan ibadetlerden,umrenin vazifelerinden,ziyaret edilmesi gereken cami,mescid o yıllara ait her bir taşı anlatıyor.


Özellikle Mescid-i Haram ve Medine-i Münevvere'nin bugünkü zamana gelene dek geçirmiş oldukları çalışmalardan da incelikle bahsediyor.

Ebu Kubeys Tepesinden,Beni Haşim Mahallesinden,Cennetül Bakiden tutunda,Osmanlı'nın yaptırdığı cami ve mescidlerden,zemzem kuyularının hikmetinden,Taif'den,Nur Dağı'ndan ve tüm Ecdad izlerinden fotoğraflarla anlatılması okuyanı çok daha etkisi altına alıyor.


En çokda Mescid-i Haram'ın tarihini okumak beni ihya etti.Meğerse bilmediğim ne çok mesele,olay vuku bulmuş.İbadet noktasında ise tam bir bilgi sahibi oluyorsunuz.Tarihi ile vazifeleri harmanlayarak anlatılmasını sevmiş olmalıyım ki,yapılması gereken ibadetlerin neye ve hangi olaya dayanarak yapılıyor olması bilmek,insana inanılmaz bir mutluluk veriyor.
Hacer-ül Esved Neden orada?
Niçin Remel yapılıyor?
Hicr-i İsmail'de kılınan namazın değeri neden bu kadar büyük?
Miraç Sutunu Mescid-i Haram'da nerede?
Herşeyin cevabı o kadar güzel anlatılmış ki,insan okumaya doyamıyor.Kitabı bitireli baya bir zaman oluyor ama,aklıma gelen bişey oldumu,veyahut ismini getiremediğim hemen açıp bakıyorum.
Umre yolculuğumuz boyuncada yanımda taşıyacağım inşaallah.


'Her müminin hayatında bir idealdir Resulullah'ın memleketine gitmek.O'nun evini görmek,çocukluğunu geçirdiği mahallede dolaşmak ve mübarek ayaklarının bastığı yerlerin tozunu toprağını koklamak...Hira Nur Dağı'nda Allah Resulü'nün insanlığa gönderilen son mesajı ilk defa alışını tahayyül etmek...'Rabbim Allah'tır.' dediği için öz yurdunda garipsenen ama herşeye rağmen 'Ehad! Ehad!' diye haykıran Bilal'in ızdıraplarını ve yıllar sonra Mescid-i Nebevi'nin taraçasında 'Allah-u Ekber' ezan-ı kudsisiyle insanları sulha ve felaha çağırışını hatırlamak...'Evimle mimberim arası cennetten bir bahçedir.' müjdesinin şevkiyle Medine'nin kutlu sakininin mescidinde namaz kılmak ve cennet kokusunu teneffüs etmek.
Kabe'nin etrafında dönerken bütün bir varlık adına 'lebbeyk' söylemek...
Yıllar sonra Mekke'ye muzaffer bir komutan olarak giren Efendiler Efendisinin kendisini doğduğu topraklardan ayıran insanları affetmesini zihninde canlandırmak...
Evet,bütün bunları ve daha ötesini merak ediyor ve özlüyorsanız bu kitap size kutlu seyahatinizde yol arkadaşlığı yapmaya taliptir.' diyor yazar!

Kabe'yi birde Aşk-ı Sükun'dan okumanızı tavsiye ederim.

SELAMETLE


3 yorum:

  1. MaşaALLAH ne güzel Rabbim size böyle bir kitabı okumayı nasip etmiş. Talha UĞURLUEL'i bende takip ediyorum. Hayal edebiliyorum kitabın muhteşemliğini. Böyle bir kitabın varlığından haberdar ettiğiniz için, Cuma günü nasibimi vesileniz ile aldığım için Allah razı olsun. İnşALLAH hayırlısıyla gitmek, gidip oralarda güzel zamanlar geçirmek nasip olur size. :)

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim,sizlerden de razı olsun Allah.İnşallah hayırlı ve makbul bir umre olur,amin!

    YanıtlaSil
  3. Bir de gidip görüp aşık olup geri geldiğin de dinlemek istiyorum inşallah seni :)

    YanıtlaSil