22 Nisan 2014 Salı

MEKKE #2

MEKKE!
Çok hızlı bir şekilde uyum sağladık,sanki yıllardır buralarda yaşıyor gibi,şaşılacak şey :) Allah'ın işine biz kulları böyle şaşakalırken,otobüsümüzden inip,mescid sınırlarına doğru ilerlerken,her bir yeri kayıt altına almak istiyor insan.Şu an malesef ki,mescidin 4'te 2'si falan açık diyebilirim,tadilatlar devam ediyor.Dünya üzerindeki müslüman sayısı arttıkça,talepler çoğaldıkça,mescidi genişletmek de kaçınılmaz olacağı aşikar...
Fotoğraflardan da bariz gördüğünüz gibi göğe yükselen vinçler var,mescidin etrafında,en kısa zamanda tamamlanıp,son halini görmek için sabırsızlananlardanım :)


Umre ibadetinizi yapıp,ihramdan çıktıktan sonra artık nafile ibadetlere bol bol vakit buluyorsunuz.10 gün kadar Mekke 'de kaldık,bu zaman içerisinde sadece umrelerimizi grupla yaptık.Diğer vakitlerde herkes kendi eşiyle,çocuğuyla mescidde özgürdü.Herkes aynı yaş grubunda veya aynı sağlık durumda olmadığından grupla haraket etmek sizi engelleyebiliyor.Bu konuda çok rahattık elhamdülillah.
Biliyorsunuz Mart ayında gittik,soranlar oluyor,Mart'ta nasıl kalabalık mıydı? Evet kalabalıkdı diye bilirim rahatlıkla,inşaat devam ettiğinden insanların tavaf alanında sınırlandırma var.haliyle ibadet alanında namaz vakitlerinde izdiham olabiliyor.Yukarıdaki fotoğrafı sabah saatlerinde çekmiştim,en sakin bu saatlerde oluyor.Sabah ile öğle namazı arasındaki vakit genişliğinden dolayı,bu vakitlerde uykuya ve istirahate çekiliyor cemaat.İlk bi kaç gün bu saat dilimini uyuyarak geçirmek istemedim fakat daha sonra az da olsa uyku için en uygun saatler olduğuna kanaat getirdim.


Saat acemeliğini attıktan sonra,düzen oturtuyor insan.Biz şu şekilde yaptık; gece 3 de mescide gelip,teeccüd ve sabah namazından sonra 1 tavafı tamamlayıp,otelimize gittik,kahvaltı yapıp,uyuduk (saat 9-9.30),11 gibi kalkıp,hazırlanıp,öğle namazı için mescide gittik,yatsıya kadar mescidde kaldık.Bu zaman içerisinde (öğle-yatsı) ufak ihtiyaçlar için mescidin etrafındaki hizmetlerden yararlandık.


Öğle yemeği için bazı günler sırt çantama koyduğum atıştırmalıklardan bazense,Zemzem Towerın içerisindeki fastfood restaurantlardan yararlandık.Her şeyin tadı o kadar zevk veriyor ki size,herşeyden önce çok mutlusunuz,içinizde bir huzur,ferahlık.Çantam çıkardığım bi fındık bile bal-kaymak geliyor midenize :) vakit aralarında insan hep kendi ile yarışıyor,şu kadar tavaf yapayım,şurada namaz kılayım,şurada oturup Kabe'yi seyredeyim...Yatsıyıda kıldıktan sonra 1 tavafı tamamlayıp,otelimize akşam yemeğine gidiyorduk,sonrası yıne aynı gece 3'de kalkıp mescide..Bu tempo hayatımızın en güzel hareketiydi diyebilirim ;)


Bunun yanı sıra turumuzun düzenlediği gezilerde oldu elbetteki.Gidenler bilirler,hatta okuyanlar varsa şimdi aynı duyguları paylaşacağamızdan eminim :) En bereketlisi tabiki Nur Dağı'na çıktığımız geceydi.O gece bizde bir heyecan ki sormayın,gece 3 gibi otelden hareketle nur dağının eteklerine geldik.Üstteki 3 kare o geceye ait.Hocamızın gençler önden hadi bakalım demesiyle,eşimle tırmanışa başladık grubu arkamızda bırakarak.Gece olması sebebiyle,tüm Mekke ateş kızılı ışıklarıyla ayaklarımızın altında kalmaya başladı,manzara muhteşem.Hızlı koşan erken yorulur hesabı,yukarılara çıktıkta şakaklarımda bir basınç hissetmemle ara ara dinlendik,hiç kolay değil ama sonunda hiç görmediğin bir yer var,burası öyle bir her ki,Peygamber Efendimizin Mekke'nin insanlarından,davranış ve sapkın ibadetlerinden kaçtığı ve Hz.İbrahim 'in bildirdiği Hanif dine inanarak,Allah'ına sığındığı o mübarek yer... Hira mağarası..
İki ayrı dar kayalar arasından geçerek, Hira mağarası'nın avlusuna geldik,gece olmasının güzel yanı,kalabalık değildi,çok rahat bir şekilde maneviyatını alıyorsunuz...
Peygamberimizin inzivaya çekilmeyi adet edindiği bu mağarada Ramazan ayının 27.gecesi tan yerinin ağarmaya başlamasından az önce ufukta nurdan bir şekil görmüş.O nurun Cebrail olduğunu ve kendisine seslendiğini duymuş,bunları bilip,asırlar sonra o yerde  noktada olmanın vermiş olduğu heyecanla insanın neler hissettiğini,size buradan anlatamam inanın ki.Hira mağarasının içerisindeki o taş yastığı görünce insan Efendisinin sevgisini nasıl kalbine kazımaz..Çok şükür iki rekat namaz kılmakda nasip oldu Hira Mağarası'nda..Saatin sabah ezanı vaktine gelmesiyle,tüm camilerin ezan seslerinin birbirine karışmasıyla Dağı'n doruğunda kulaklarınızın işittiği ses muhteşem..Ziyaretimizi tamamlayıp,otelimize döndüğümüzde kahvatı salonundaki mutluluğumu hatırlıyorum :) Yüzümde sürekli bi gülümseme hali,kalbimi sanki açtılar içine oksijen koyup kapattılar :) Bak yine gözlerim doldu :)


Bir çok yer gezdik,bunlardan bir diğeri de Mina,Müzdalife ve Arafat..Arafat Rahmet Tepesine de çıktık elbette,buranın geçmişini dinleyip de her bir adımda,beyinlerimizde suretsiz hayellerle oralarda bulunmak güzeldi.Hac ibadetinin rükunlarından olan vakfe'nin yapıldığı yer olmasıyla buranın önemi çok büyük.Kitabımızda da ...Arafat'tan ayrılıp (seller gibi) akın edince Meşar-i Haram'da Allah'ı zikredin... 
buyruluyor.Gerçekten de öyle değil mi sel gibi insan oluyor,hepsi aynı yöne akıyor..Hz. Adem ile Hz.Havva'nın cennetten kovulup yeryüzüne gönderilmelerinden sonra bir süre yeryüzünde ayrı kalmışlar ve daha sonra işte tamda burada birbirleriyle buluşmuşlar,Hz. Adem'in öncesinde Hindistan civarında bir yer olduğu söylenir. Zaten Arafat ismide buradan geliyormuş.Buluşma anlamında olan Taarrefe kelimesinde türemiş,hemde hacıların kendilerinin ihtiyaç ve kullukların, ihtiyaç olduğunun itirafını yaptıklarından dolayı buraya Arafat denmiş.Her bir detayda maneviyat gizli yani kısacası...


Hudeybiye umresi yaparken bu 10 günlük Mekke ziyaretimizde,develeride es geçmedik.Köpük köpük olan deve sütünün tadına baktık :) İnek sütünden biraz farklı,vanilyalı gibi tadi ve biraz krema gibi sanki.Ben hatta ilk azıcık tadına baktığımda aaa aynı erimiş vanilyalı dondurma gibi demiştim :) Develerle bir sürü fotoğrafımız var,çok uysal hayvanlar,yanına yaklaşınca sanki beni sev der gibiler,hemen boyunlarını uzatıyorlar :)
Mekke'ye dair anlatacaklarım yazmakla bitmez,inşallah sizlerde gitmek nasip olurda bu yazdıklarımı daha iyi anlarsınız :) Medine yazımda görüşelim ;)

SELAMETLE

Facebook: Merve'nin Kırmızısı
Twitter:Mimarın Renkleri
Instagram:Mimarın Renkleri
Tumblr:Merve'nin Kırmızısı

2 yorum:

  1. Rabbim umrenizi kabul eylesin.Tekrarlarını nasip eylesin.okuduğum her cümlende gözlerimi kapattım hayal etmeye çalıştım .Rabbim bizlere naip etsin inşaAllah Bu güzel verdiğin bilgiler içinde Rabbim senden razı olsun.

    YanıtlaSil
  2. hayranlıkla okuyorum hatta gıpta ederek ama hiç ümidimi yitirmiyorum gitmek adına. Allah beni de isteyen herkesi de nasip etsin amiin.

    YanıtlaSil