25 Mart 2014 Salı

UMRE ÖNCESİ #2

Günaydın blogcanlar
Evvet gittik geldik Allah'ın izniyle...
Benim için çok heyecanlı bir yolculuk oldu,senelerce arzu edip hep duanda,dilinde,gönlünde olan şeye nihayet erişebilir olursa insan nasıl heyacanlı olmasınki ;)
Hazırlıkları bile...
İlk umre ziyaretimiz olmasından mütevellit,ne götürmeli,ne giymeli nasıl etmeli diye epey soruşturduk.Neticesinde götürdüklerim ve götürmediklerim konusunda Mekke ve Medine'de hiç pişmanlık yaşamadık elhamdülillah.
Kısaca gidecek olanlara fikir vermesi açısından sıcağı sıcağına yazmak istedim.

Sayıca fazla çorap ve iç çamaşırı : Umre ziyaretimiz 15 günlük bir turdu.Gidenlerin tavsiyelerini kulak ardı etmeden her güne iki-üç iç çamaşırı koymanızı tavsiye ederim.Gün orada erken başlıyor,teheccütten yatsı namazı sonrasına kadar mescitde geçiriyorsunuz vaktinizi.Dolayısıyla sürekli hareket halindesiniz,sıcağın etkisiyle ihtiyaçlar artıyor.Gelelim çorap mevzusuna tavaf yaparken daima çorap giydim,yalın ayak tavaf yapmak pek bana göre değildi açıkcası. Haliyle çorapda mermer zemin üzerinde hafif bir kayma yapıyor yürürken,tavsiyem altı pıt pıt nokta kaydırmaz tabanlı patik çoraplardan almanız.Aklımda iken söyleyeyim eğer uçuşunuz THY ile ise çok kullanışlı bir set hediye ediyorlar uçuş esnasında hacılara.Tozun ve erkeklerin ihramlarından (rida ve izar) etrafa dağılan ufak beyaz yumaklar çorabınızın altında birikme yapıyor bir süre sonra.Yani kısa kısa süreler içerisinde çorabınızı değiştirme ihtiyacı istiyorsunuz. Çekmecenizdeki tüm çorapları götürebilirsiniz,ihtiyaç çok oluyor ;)

Çanta ve seccade : Çanta konusunda çok dolaşmıştım,istediğim tarzda bir çanta bulabilmek için. Biraz büyükçe bir çanta almanızda günlük kullanım için yarar var. Mescitde okumak için dua, tesbihat ve Kuran-ı Kerim vs. kitaplarımı her daim yanımda taşıdım. İnsan yorulunca tavafda oturup az biraz dinlenirken açıp bir iki kelam okumak için...Ayrıca mescide girip çıkarken sandalet ve terliğinizi poşetleyip yanınıza almanız gerekiyor,çantanın müsait olması haliyle hoop çantaya koyuyorsunuz. Ekstradan su,çerez atıştırmalık vs. bir şeyler de koyacağınız için çantaya kullanışlı birşey tercih edin. Ben, iki çapraz takabileceğim çanta bir tanede sırt çantası aldım yanıma.En kullanışlısı sırt çantası oldu.Seccade ise yer kaplamaması için ince,katlanınca a4 kadar küçülen birşey olmalı.Yine mermer üzerinde kaymaz taban seccadeler var,THY hediye ettiği seccadeler çok işimize yaradı. Eğer ki kaydırmaz taban seccade bulamaz iseniz,ince seccadelerde işinizi görür pek ala.


Giyim,kuşam,ferace : Kısaca söyleyecek olursam erkekler için ince pamuklu gömlek ve pantalonlar ideal. Hac ve umre malzemeleri satılan mağazalardan eşim için biz siyah ve beyaz renklerde son derece ince yakasız,ütü istemeyen yıkayıp dakikasında kuruyan gömlekler aldık.Artık her markanında bu tarz gömlekleri mevcut mevsim ne olursa olsun raflarda bulmak mümkün.Kolları uzun gömlekleri tercih etmenizi tavsiye ederim.Kolları istenilince kıvrılıp düğmeyle sabitlenenler ideal,güneş rahatsız edebiliyor çünkü. Pantalonda ise yine en rahatı beli güzel lastikli salaş dökümlü olanlar.İbadeti zora sokucak pantalonlar kesinlike götürmeyin,giyilmiyor. Mekke'de bin bir çeşit giyinimli insan gördüm ama oranın maneviyatına en çok yakışan ; Beytullah'a saygıdan siyah giyinenler ve kefeninin provasını yapan baştan aşağıya beyaz giyinimli insanlardır unutmayalım ;) Yoksa pembe giymek mekruh ,sarı giymek haram diye birşey yok elbetteki,kendi nazarınıza kalmış.En önemli husus ise erkeklerde muhakkak ki ihram.İhram için satılan kemerlerden ve çok gerek duyar iseniz çengelli iğnelerden alın.Usulüne uygun bağlarlar ise çengelli iğneye gerek bile kalmıyor. Bayanlarda ise kesinlikle ferace giyilmeli. Bayanların ihramı normal tesettürü zaten. Ferace giymesini normalde de çok sevdiğim için hiç bir yadırgama olmadı,tesettürlü bir insan için burada ne ise orada da o.Değişen bir şey yok.Yeni alacak iseniz kumaşına özen gösterin ince ve dökümlü olsun.Polyester karışımlı bin bir çeşit kumaşlardan feraceler görüyorum,bunları tercih etmez iseniz rahat edersiniz.İnsan kendini rahat hissedince inanın ibadetinde de o kadar rahat oluyor.İki tane ferace alsanız yanınıza yetiyor. İçinede sıfır kollu çok sıkmayan badiler ve bol paça lastikli siyah pantalonlar aldım.Eşarp bir tane bile götürmedim.İnce siyah renkte bu son zamanlarda çıkan tülbentler var bilirsiniz,onlardan aldım,çok rahat ettim.Ayaklarımız için ise ben bir sandalet,bir terlik ve birde son derece rahat olan geçen sezondan genişlettiğim babetimi yanıma aldım.Yeni alıcak iseniz (bu sandaletiniz bile olsa) önceden ayağınızda evde de olsa kullanın.Çok ayakta kalınılıp,çok yürünüyor,ayak rahat olmadı mı bir problem oldu mu burnundan geliyor insanın malesef.
Kişisel ihtiyaç çantası :Sanırım simdiki yazacaklarımı böyle bir başlık altında toplamak en güzeli olacak.; insan umre için özel şeyleri valize koyayım derken,her daim kullandığı şeyleri umreye giderken almayı unutabiliyor.Örneğin diş fırçası ve diş macununu son dakika valize koymayı akıl etmem gibi :)) Güneş kreminizi,nemlendiricinizi mutlaka alın diyorum ama inanınki ben güneş kreminin kapağını bile açmadım :) Neden bilmiyorum :) Beyaz tenli olmadığım için rahatsızda etmedi zira mart ayındaki güneş.Ama güneş gözlüksüz asla! Bunun yanı sıra çıplak ayak tavaf yapıldığından çoğu insan tarafından,bulaşıcı mantar vs. gibi deri hastalıkları için mantar kremi,ateş düşürücü,ağrı kesici ve varsa kullandığınız (ben normal zamanda da kullanıyorum) vitamininizi almalısınız.Kısacası tedarikli olmak lazım her türlüsüne.İhramdan çıkmak için biliyorsunuz vazifeleri yerine getirdikten sonra saçınızdan bir miktar kesmeniz gerekiyor.( erkekler kısaltmalı veya kazıtmalı, hanımlar ise en az bir parmak boğumu kadar kesmeli) Bu yüzden yanınıza makas almanızda yarar var. Erkekler berberlerde bu işi güzel bir şekilde hallediyorlar ama hanımlar kendi işlerini kendisi görüyorlar otele döndüklerinde.

Dua kitapları ve Kuran-ı Kerim : Mescitde, Mekke'de olsun Medine'de olsun sayısızca Kuran-ı Kerim var fakat yazı şekillerini yadırgaya bilir gözünüz,küçük çok yer kaplamayan cep Kuran-ı Kerim'i almanızı tavsiye ederim.Biz bunun yanısıra Büyük Cevşen aldık yanımıza Türkçe açıklamalı,yeni düzenlemesini çok beğendik bu tarz yazı,düzen ve içeriği hoşunuza giden kitaplar alabilirsiniz. Tabiki postunu hazırladığım buradaki kitaplar çok işinize yarayacaktır muhakkak .Zikirmatiğinizi yanınıza almayı unutmayın,yolculukda otobüste veya mescide giderken dönerken hep ağzınız boş durmuyor,dolayısıyla gözünüzde başka detaylara merak sarmıyor :)
Aklıma gelipde önem arz edenler şimdilik bunlar,ilerleyen günlerde güzel bir umre turu yaptıracağım size oturduğunuz yerden inşallah :)

SELAMETLE
1 yorum:

  1. EFENDİMİZİN KOKUSUNU YANSITTINIZ BİZLERE ...ALLAHIM KABUL EDSİN ZİYARETİNİZİ TEKRARINI NASİP EYLESİN

    YanıtlaSil